עושים סדר: מתי אנחנו צריכים לבצע בדיקת קורונה על פי משרד הבריאות?

מאי 22, 2022

התפשטות נגיף מדבק מחייבת הפעלת מערך בדיקות לזיהוי החולים שנדבקו. מטרת הבדיקה הינה מניעת ההתפשטות באמצעות בידוד מידי של המאומתים. בדיקת קורונה מוקדמת מסייעת בזיהוי נדבקים בקרב כל מי שבא במגע עם הנחשד בהידבקות בקורונה מה שמאפשר קבלת טיפול בזמן.

 

חרף העובדה שאחוז הנדבקים בארץ נמוך ביותר ביחס לעבר, בדיקות הקורונה נשארו בגדר מוצר חיוני. מתי נדרש לבצע בדיקת קורונה על פי משרד הבריאות? לפניכם פירוט המידע הרלוונטי.

מתי אנחנו צריכים לבצע בדיקת קורונה על פי משרד הבריאות?

על פי הנחיות משרד הבריאות קיימים שני סוגים של בדיקות לזיהוי קורונה בעלות תוקף מן ההיבט הרפואי:

 1. בדיקת אנטיגן מהירה לזיהוי קורונה – מאפשרת איתור לאלתר של נגיף הקורונה משום שמשיגה תוצאות קלות לפיענוח בתוך פרק זמן קצר ואינה נשלחת לניתוח במעבדה. גם בקטגוריה זאת קיימים 2 סוגים של בדיקות קורונה מהירות:
 •  בדיקת קורונה ביתית – בדיקת קורונה מהירה מאוד שניתן לקנות אותה בצורה פרטית ולבצעה בבית.
 • בדיקה בפיקוח – נהוג לכנותה בשם: "בדיקת קורונה מוסדית". היא מבוצעת באמצעות דוגמים מקצועיים באחת מן התחנות המורשות ותוצאותיה תתקבלנה בדרך כלל בין רבע שעה לבין חצי שעה מתום לקיחת הדגימה.
 1. בדיקת PCR – בדיקה לאבחון הנדבקים בנגיף הקורונה אותה נהוג להגדיר כמדויקת ביותר. תוצאותיה מתקבלות עד יומיים מתום הדגימה אולם בעת עומס ייתכנו עיכובים.

בדיקה זו מומלצת לבני 60 ומעלה ולכל מי שמוגדר כקבוצת סיכון. כיום אף לבני שלושים ומעלה ישנה אפשרות לביצוע בדיקה זאת.

עד כמה חשוב לבצע בדיקות קורונה?

על מנת להבין עד כמה חשוב לערוך בדיקות קורונה, נציג בפניכם כמה תרחישים רנטביליים:

 1. באמצעות שקלול נתוני התחלואה מול אחוזי המחלימים והמחוסנים על פי בדיקות הקורונה יכולים נציגי הבריאות ואנשי המחקר להעמיק בהבנת רמת החסינות לנגיף באוכלוסייה.
 2. כדי למנוע בידוד מיותר ולאפשר ניהול חיים סדירים של אנשים שלא נדבקו בנגיף. נתון זה משמעותי בעיקר עבור אנשי שירות ואנשי ציבור העובדים במסגרת מתן שירותים חיוניים כמו: שירותי בריאות וביטחון.
 3. כדי להגן על האוכלוסיות החלשות הנמנות כקבוצות סיכון כגון: אנשים בני 60 ומעלה, חולי כבד כרוניים, חולי כליות כרוניים וחולים העוברים דיאליזה, נשים בהריון, אנשים הסובלים ממחלות נפש כדוגמת סכיזופרניה, חולים נוירולוגיים כרוניים, השוהים במוסדות סיעודיים או בדיור מוגן, חולים במחלות ממאירות, בעלי תסמונת דאון, חולים במחלה צרברווסקולרית, ילדים בעלי מחלות מטבוליות וגנטיות, חולי סוכרת, חולים במחלות המטולוגיות, סובלים מהשמנת יתר, מדוכאי המערכת החיסונית, אנשים השוהים במוסדות לבריאות הנפש, הסובלים ממחלות לב, חולים בסיסטיק פיברוזיס ועוד.

 

 1. במבט לאחור לעבר הגל הראשון של התפרצות הקורונה, נתוני בדיקות הקורונה מסייעים להרכבת התמונה המלאה של האפידמיולוגיה ומהלך מחלת הקורונה מה שמאפשר להשלים את חלקי הפאזל החשובים להאטה, כמו גם לעצירה של מחלת הקורונה בטווח הרחוק.

 

מה המעלות של בדיקת PCR?

בדיקת PCR הינה הבדיקה השכיחה ביותר לאיתור החומר הגנטי של נגיף הקורונה בגוף האדם, בעזרתה ניתן לדעת האם מקנן בגוף הנבדק נגיף קורונה פעיל.

יתרונות בדיקת PCR

 1. בדיקה פשוטה המתבצעת באמצעות שימוש במטוש תוך לקיחת דגימה מרירית האף, מהגרון או מדפנות חלל הפה.
 2. בדיקה זאת מאופיינת בדיוק מקסימלי. היא מספקת פחות תוצאות סרק ביחס לבדיקות אחרות.
 3. בדיקה זו מאפשרת ריחוק חברתי באמצעות ביצועה בבית או ברכב ושליחת הדגימה למעבדה מקצועית.

 

מה הם ההבדלים בין בדיקת אנטיגן לבין בדיקת PCR?

ההבדל הניכר בין בדיקת אנטיגן לבין בדיקת PCR בא לידי ביטוי ברגישות האנליטית של הבדיקה. לרוב, הראשונה נמדדת ברגישות הנמוכה בשיעור של 30%-40% לעומת בדיקת PCR.

 

לרגישות כה נמוכה מתלוות מגרעות מגרעות המתבטאות בסיכונים למיצג שווא בקרב חולים עם עומס נגיפי נמוך אשר עשויים להיות בראשית תהליך ההדבקה בקורונה ולאור תשובה שלילית שגויה ימשיכו "להפיץ ברבים את הבשורה" בימים שלאחר מכן.

מה החלטת הממשלה בנוגע לבדיקת קורונה בנתב"ג?

בנוגע לביצוע בדיקת קורונה נתב"ג, ממשלת ישראל קבעה  כי כל מי שנכנס בשערי מדינת ישראל חייב להיבדק בבדיקת קורונה בנמל התעופה בן גוריון.

ניתן להזמין בדיקת קורונה מראש באתר האינטרנט בעלות של 63 ש"ח או בתשלום במקום על בדיקה פיזית בעלות 79 ש"ח.

 

על מי מוטלת האחריות לבצע בדיקת קורונה לפני נסיעה לחול?

האחריות המלאה לבצע בדיקת קורונה לפני נסיעה לחו"ל מוטלת עליכם כשחובתכם לוודא מראש מה הדרישות של המדינה שאליה אתם מתעתדים לטוס וכן מה מדיניות הגבולות שלה בהיבט של כניסת אזרחים זרים.

חשוב לוודא טרם הנסיעה מה נדרש לגבי בידוד, האם צריך לבצע בדיקת קורונה בטרם ההגעה למדינת היעד, האם צריך להצטייד בתעודה של החלמה ממחלת הקורונה או של החיסונים שעברתם, מהם הטפסים אותם חובה למלא ואלו הגבלות נקבעו בהיבטים של החלמה מקורונה או לגבי תוקף החיסונים שכבר עברתם.

 

בנוסף לכך חשוב לעדכן כי במידה ונמצאתם מאומתים לקורונה, בשום פנים לא תורשו לעלות לטיסה בהתאם לנהלים של ארץ היעד שאתם טסים אליה ובהתאם לנהלים במדינת ישראל.

כמה מילים חמות על טסט טו פליי

חברת טסט טו פלי ממוקמת בנמל התעופה בן גוריון ומאפשרת לכם לעבור בדיקות קורונה מהירות – עם מתן תשובה תוך 4 שעות. תשלום הבדיקה הינו 149 ש"ח. כמו כן, אפשרי לבצע בדיקות קורונה במסלול ארוך לקבלת ממצאים עד 14 שעות מעת ביצוע הבדיקה בעלות של 89 ש"ח.

 

למאמרים נוספים